Někdo nakupuje dárky na Štědrý den, někdo má nakoupené vánoční dárky již od léta a někteří nástupem podzimu začínají přemýšlet, čím udělají největší radost, koho chtějí překvapit. Jen málo mužů přemýšlí nad tím, co nakoupit, co uvařit, jak schovat pečlivě, dárky před dětmi, kdy navštívit rodinu a příbuzné. Naznačuji tím nevyrovnanost v přístupu k vánočním svátků u mužů a žen. Více informací zde.
Fenoménem dnešní doby je KRIZE ROLÍ, které musí nebo chce splňovat dnešní emancipovaná žena. Kromě výborné kuchařky a hostitelky vánočních návštěv chce být tako citlivá a vnímavá ke svým dětem, k jejich vánočním očekáváním a pro svého partnera chce vytvořit patřičnou vánoční atmosféru.. Pocit nedokonalosti, nepřipravenosti a neustálé materiální zajišťování něčeho, co je především zážitkem našich emocí a pocitů, je deprimující a má vliv nejen na aktuální náladu, výkyvy v emocích, ale díky tomu, že se přidává i bilancování uplynulého roku, co se změnilo, v čem jsme spokojeni, jak jsme naplnili naše očekávání, nastupuje všudypřítomný STRES. A pokud se nám ho nepodaří včas odbourat, může nastoupit dlouhotrvající stav označovaný jako deprese. Je zajímavé, že čím jsme materiálně více uspokojeni, někdy až přesyceni (hlavně děti), tím více jsme ohroženi DEPRESÍ. Jen za posledních 20 let (rozdíl v psychologických průzkumech z let 1994-2013) hovoříme o nárůstu 300% v množství užívání antidepresiv (u dětí se toto nedalo porovnávat, v minulosti nebraly antidepresiva, spotřeba léků dnes roste závratným tempem). Ovšem prášek nepomůže odhalit příčinu našeho nespokojeného stavu, je ale jednodušší pro momentální řešení. A právě strategie řešení každodenní zátěže, psychická odolnost vůči stresu, zdravý životní styl i schopnost radovat se z maličkostí, nemateriálních věcí ukazuje na celkový přístup k životu. Asi nikoho nepřekvapí, že obyvatelé České republiky jsou v odbourávání stresu pomocí alkoholu na II. místě na světě (vede Estonsko), kuřáků máme také dost (6. místo na světě). Naopak v oblasti zdravé výživy, spotřeby ryb nebo zeleniny jsme na konci pořadí evropských států. Tento výčet pak v období vánočních svátků potvrzuje nárůst počtu klientů u psychologů, v krizových centrech a mimochodem i obyčejné nemoci (bolest v krku, nachlazení, rýmy, zvýšené teploty) jsou projevem zvýšeného psychického tlaku v předvánočním období a možnost několik dní odpočívat - psychika dá příkaz tělu a máme tady psychosomatické onemocnění.
Mimochodem je zvláštní, že druhým takovým krizovým obdobím jsou první dny letní dovolené (vrchol stresu před dovolenou a pak tělo může být nemocné v prvních dnech volna). Doporučení, která povedou k pozitivnímu vnímání Vánoc.