Snad každý si někdy postěžoval, že si nemůže na něco vzpomenout, že si hned nezapamatuje jméno nového kolegy z práce anebo že si nemůže vybavit název filmu, který viděl včera. Jak však odlišit, zde se jedná o normální zapomínání, nebo o situaci, kdy by už člověk měl vyhledat odborného lékaře?
Je známo, že problémy s pamětí jsou jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby, která je nejčastější příčinou demence. Ta je také velmi často spojována s vyšším věkem, nejčastěji postihuje osoby starší 65 let, přesto se může vyskytnout i u člověka mladšího.
Alzheimerova choroba se zpočátku projevuje pomalu a nenápadně. Zhoršuje se krátkodobá paměť, člověk zapomíná, co se odehrálo během dne, často zapomene i na důležité schůzky. Obtížněji se učí novým věcem, například zacházení s novými přístroji v domácnosti. Hůře se rozhoduje i v běžných situacích. Najednou neví, jak má danou aktivitu vykonávat. V novém prostředí e může cítit nejistě, proto pomalu omezuje společenské vztahy nebo i zájem o oblíbené koníčky. U nemocného se mohou objevovat i různé poruchy nálady, nemocný může být více smutný, pláče nebo je naopak podrážděný až agresivní.
Alzheimerova choroba se také projevuje poruchami orientace. Je jasné, že všichni lidé nemají stejně dobrý orientační smysl - každý občas zabloudil na dovolené v cizím městě nebo vystoupil z metra na opačnou stranu, ale nemocní Alzheimerovou chorobou se orientují hůře i na známém místě nebo si nedovedou poradit, vyskytne-li se na trase nepředvídatelná změna. Ztrácejí také tzv. orientaci v čase - neví, jaký se píše letopočet, měsíc nebo jaké je roční období. V pokročilém stadiu choroby se nemocný už téměř neorientuje ve svém nejbližším okolí, neví, kolik mu je let nebo zda má manželku/manžela a děti.
U nemocných se postupně snižuje schopnost soběstačnosti. Najednou nevědí, jak se vaří nebo jaké ingredience patří do oblíbeného receptu, nedokážou si poradit s nákupem či úklidem, nepřekonatelným problémem může být užívání léků podle předpisu lékaře. Někdy právě postupná neschopnost se o sebe postarat je tím okamžikem, kdy si okolí nemocného uvědomí, že něco není v pořádku.
Včasná diagnóza Alzheimerovy choroby je důležitým bodem její léčby. V současné době stále není možné toto onemocnění vyléčit, je však možné jeho projevy výrazně zpomalit podáním vhodných léků. Proto je důležité začít s terapií co nejdříve. Rovněž může-li se nemocný a jeho okolí dopředu připravit na to, co je čeká, mohou se i pomoc a péče anebo třeba finanční či právní záležitosti dopředu vhodně naplánovat. Druhým důvodem včasné a správné diagnózy je také fakt, že existují i jiné nemoci, které mají podobné příznaky jako Alzheimerova choroba. Některé příčiny zapomínání mohou být dokonce lépe léčitelné, například deprese, poruchy spánku, projevy stresu apod.
Pokud má člověk pocit, že jeho paměť není úplně v pořádku, může se nechat vyšetřit u svého praktického lékaře. Někdy však člověk nechce nebo nemůže tuto možnost využít, či se třeba setkal s nepochopením ze strany svého lékaře. Pro tyto situace existuje projekt České alzheimerovské společnosti Dny paměti, který začal už v roce 2008 a pokračuje úspěšně dodneška. Projekt nabízí vyšetření, které probíhá formou zodpovězení řady otázek, vyplněním sady testů a dotazníků u proškolených odborníků. Pokud výsledky testů ukážou, že má člověk s pamětí, ale i jinou schopností, vážný problém, případně svědčí-li výsledek pro nějaké onemocnění, je třeba absolvovat ještě odborné vyšetření u neurologa, psychiatra či geriatra. vyšetření v rámci projektu Dny paměti je zdarma (letos díky podpoře společnosti Henkel a grantu Ministerstva zdravotnictví ČR) a je možné jej podstoupit celoročně po předchozí telefonickém objednání ve většině kontaktních míst České alzheimerovské společnosti (přehled míst, kde vyšetření provádějí, je možné získat na www.alzheimer.cz či ne telefonu 283 880 346).
Paměť je možné si nechat vyšetřit rovněž v rámci Týdne paměti. Již tradičně se kolem 21.září, což je den stanovený jako Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, konají akce na podporu povědomí o této závažné chorobě. Česká alzheimerovská společnost v rámci celého Týdne paměti ve spolupráci s kontaktními místy pořádá řadu akcí. Jednou z nich je i možnost nechat si vyšetřit svou paměť v budově Českého rozhlasu na pražských Vinohradech, a to v termínu 19.-21.září 2016.
Pokud si chcete nechat vyšetřit paměť - ať už v budově Českého rozhlasu, anebo jinde - nezapomeňte so objednat na telefonu 283 880 346 či přímo v konkrétním kontaktním místě.