Tel.: 515 238 285
Drobečková navigace

Hrušovanská lékárna > Poradenství > Revoluční vynález pro alergiky i astmatiky

Revoluční vynález pro alergiky i astmatiky

       Přestože jaro pro mnohé patří k nejkrásnějším částem roku, lidé alergičtí na pyl mívají opačný názor. Kvetoucí stromy i byliny dokáží z jarních měsíců udělat utrpení, navíc alergiků - včetně těch pylových - stále přibývá: v ČR vykazuje alergické projevy asi pětina obyvatel. Jak se mohou zdravotním komplikacím vyhnout, aby si jaro užili na plno? Řešení přináší revoluční vynález: nanovlákenné roušky ReSpimask.

 

Co je nanovlákno?

       Nanovlákna představují ryze českou technologii, vyvinutou na tuzemských univerzitách začátkem 21. století s cílem vylepšit ochranu lidského zdraví před patogeny. Jedná se o extrémně tenké vlákno, 500-1000x tenčí než lidský vlas, které vytváří velmi hustou a pevnou strukturu podobnou síti. Vyrábí se z polymerů - zjednodušeně řečeno ze zkapalněných plastů, které známe z nejrůznějších výrobků používaných každý den.

       Ve srovnání s ostatními textiliemi a membránami se nanovlákno vyznačují řádově kvalitnějšími filtračními schopnostmi. Pracují podobně jako klasické síto, ovšem na mikroskopické úrovni. Oka v nanovlákenném filtru jsou tak drobná, že

       Je pouhým okem ani nelze spatřit. Zachytávají proto i nepředstavitelně malé částečky a mikroorganismy: od bakterií a virů přes prach, pyl či spory plísní až po smog. Nanovlákenná membrána tak dokáže chránit před alergeny, infekčními nemocemi přenosnými vzduchem - třeba chřipkou - i znečištěným ovzduším. A právě takhle účinný nanovlákenný filtr najdete v rouškách ReSpimask.

 

Vždy a všude k dispozici

       Už v březnu na lidský organismus začínají útočit pyly některých dřevin, přičemž jejich koncentrace v ovzduší je přímo závislá na počasí. Zatímco při oteplení se množství pylu výrazně navýší, v deštivých dnech se naopak snižuje. Lékaři proto alergikům doporučují naplánovat si venkovní aktivity krátce po dešti, kdy je vzduch nejčistší. Případně časně ráno nebo pozdě večer. Ovšem ne vždy k tomu máte příležitost a musíte vyrazit ven i při vysoké koncentraci.

       Přesně pro tyto příležitosti je tu ReSpimask. Díky zanedbatelné hmotnosti, skladným rozměrům i hygienickému balení v neprodyšném plastovém sáčku ji lze mít u sebe kdykoliv a kdekoliv - třeba v kapse nebo kabelce. Stačí sáček otevřít, vyjmout roušku a během několika vteřin nasadit na obličej. Budete příjemně překvapeni jak dobrou prodyšností (vzduch skrz roušku vzhledem k obrovskému počtu pórů ve filtru prochází bez potíží), tak především účinností. ReSpimask se totiž kromě nanovlákenné membrány vyznačuje i promyšleným tvarem, díky němuž dobře sedí na obličeji a žádný vdechovaný vzduch do úst a nosu neproudí mimo filtr. Pyl zkrátka nemá šanci do vašich plic proniknout.

       Můžete se přesvědčit i na fotografii z elektronového mikroskopu. Hustá síť na pozadí jsou nanovlákna, vlevo se nachází vlas a vpravo pylové zrno. Zatímco tento alergen je mnohonásobně větší než očka v membráně, molekula kyslíku jimi pohodlně projde.

 

Pro celou rodinu

       V pylové sezóně vás tedy nenovlákenná rouška spolehlivě ochrání před vdechováním alergenů, a tím i před ucpáním dýchacích cest, otoky v nosu apod. Z účinné ochrany se přitom může těšit celá rodina, neboť ReSpimask je k dispozici hned v několika velikostech: S pro děti od 2,5 do 5 let, S+ pro děti od 5 do 10 let, a M či L pro dospělé.

       "Dospělácké" velikosti navíc disponují dalším řešením - tzv. adhezivním proužkem. Jde o samolepící pásek, kterým si lze roušku po odtržení ochranné krycí vrstvy dočasně přichytit na kořen nosu. Právě zde se tvar obličeje člověk od člověka nejvíce liší a pod roušku tudy mohou pronikat škodlivé částice. Použitím adhezivního proužku riziku zamezíte a ochrana před pylem bude plnohodnotně fungovat.

       S ReSpimask můžete kdykoliv vyrazit na procházku do přírody, za sportem nebo do města na nákupy. Jakmile vejdete do interiérů, kde si ji potřebujete sundat z obličeje, stačí mezi obě poloviny adhezivního proužku vložit ochranný papírový kryt (je součástí balení). Poloviny proužku se tak k sobě nepřilepí, díky čemuž můžete roušku uschovat zpět do sáčku (případně na čisté a suché místo v zavazadle) a použít proti alergenům či smogu i příště. Že nastal čas na výměnu za nový kus poznáte jednoduše - na bílém povrchu roušky se začnou objevovat barevné skvrny - žluté od pylu nebo šedé od smogu.

       Abychom nezapomněli, existuje též speciální verze nanovlákenné roušky pro těhotné ženy. Vědci totiž dokázali, že imunita dítěte se formuje ještě před narozením, a vdechování škodlivin budoucí maminkou může tento proces narušit. Proto je třeba miminko bránit před alergeny a smogem ještě předtím, než se poprvé podívá na svět.

 

I proti zvířecím alergenům

       Po návratu domů lékaři radí alergikům se pečlivě omýt a převlíknout, eventuálně i osprchovat a dostat tak ze sebe ulpívající pyl. Nanovlákennou roušku nicméně můžete používat také v interiéru, kupříkladu pokud máte domácí mazlíčky a trpíte alergiemi na zvířata či roztoče. Díky ReSpimask lze doma chovat psa, kočku o papouška, a přitom eliminovat nežádoucí alergické reakce. Rouška se doporučuje nejen při mazlení s vašimi zvířátky, ale také při čištění jejich pelíšků a klecí, kde se zmínění roztoči rádi hromadí.