Znáte ten pocit. když ráno vstáváte a jste unavenější než večer před spaním? V práci za počítačem se vám zavírají oči, do ničeho se vám moc nechce. Možná vám také chybí energie na vykonávání svých koníčků a co je nejhorší - víte, že ani dnes v noci se nevyspíte. Pokud tuto situaci znáte jako své boty, čtete pozorně dál. Možná máte, stejně jako téměř polovina naší populace, problém s nespavostí.
Insomnii neboli nespavost řadíme mezi nejčastější poruchy spánku. Charakterizuje ji obtížné usínání či setrvání ve spánku, nekvalitní nebo neposilující spánek. To negativně ovlivňuje další fungování ve dne, malátnost a podrážděnost.
Spánek jako taková lze rozdělit na dvě fáze, tzv. REM a NREM fáze. Při REM fázi, z anglického Rapid Eye Movement (rychlé pohyby očí), je charakteristické nejenom mihotání očí, ale také ukládání paměťových stop. Naopak NREM fáze, z anglického Non Rapid Eye Movement (žádné rychlé kmitání očí), se často označuje jako lehký či osvěžující spánek. Za noc se spánkové cykly opakují přibližně 3x až 5x. Při vyšetření nespavosti e hledí vždy na to, jakým způsobem se jednotlivec odchyluje od přirozeného spánkového režimu. Ten vypadá následovně.
Zdravý spánek začíná NREM1 fází, kdy usínáme, a je vystřídán NREM2 fází, která tvoří přechod mezi usínáním a hlubokým spánkem. ve fázi NREM3 dochází k uvolnění kosterního svalstva a ke snům, které si po probuzení nepamatujeme. Nejhlubší stadium NREM spánku je fáze NREM4, kdy se zpomaluje tep, regenerují se síly a nervový systém. Vystřídán je fázi REM. V ní jsme kompletně ochablí, avšak náš mozek je aktivní, dochází ke snění a upevňování paměťových stop.
Pokud máte občas problém usnout a často se v noci budíte, vyzkoušejte aplikovat našich sedm pravidel spánkové hygieny. Dodržujte je striktně a pozorujte, zda se váš stav zlepšil. Pokud se vaše problémy opakují delší dobu, cítíte se unavení, malátní či nespokojení, vyhledejte odbornou pomoc lékaře. Zbytečným čekáním si pouze připravíte více a více bezesných nocí.