Tel.: 515 238 285
Drobečková navigace

Hrušovanská lékárna > Poradenství > Nemoci z nachlazení

Nemoci z nachlazení

       Léto je ve své plné síle a vše se zdá být perfektní. Jen občasné výkyvy tepla směrem nahoru i dolů způsobí malým i velkým přechodné oslabení imunity a spustí se klasická kaskáda nachlazení: pálení v nose, kýchání, rýma, bolest hlavy, krku, zvýšená teplota a někomu se může přidat i kašel nebo chrapot. Zaujalo vás někdy, co je vlastně spouštěčem tohoto nachlazení a jestli lze tomuto nepříjemnému stavu dokonce předejít? Jak ho efektivně léčit? Pojďme se také projít minulostí a zapátrat, odkud se vlastně nachlazení vzalo a co všechno za ním stojí!

 

Viry a vesmírná kolize

       Teprve nedávno bylo českými vědci prokázáno, že přibližně před 4 miliardami let vznikly po nárazu asteroidu na planetu Zemi první živé formy vedoucí k existenci současného života. Vědci získaly za pomoci působení laseru na směs chemických látek, odpovídajících tehdejším podmínkám, energii, která se uvolnila při nárazu asteroidu do planety. Při tomto pokusu vznikly všechny chemické látky nutné k vytvoření ribonukleové kyseliny RNA, která je jednodušší příbuznou základního stavebního kamene genů - DNA. A právě viry, jejichž základním stavebním prvkem je zmíněná RNA, jsou hlavními příčinami vzniku a rozvoje nachlazení. Nejčastějšími původci akutních virových respiračních nákaz neboli nemocí z nachlazení (nasofaryngitida, rinofaryngitida, rýma) jsou rhinoviry (čeleď picornaviridae, 30-80% případů), koronaviry (10-15%) a viry chřipky (imnfluenza, parainfluenza, 5-15%). Lze tak bez nadsázky tvrdit, že už první lidé z dávné minulosti byli konfrontováni se stejnými choroboplodnými mikroorganismy, jako jsme v současnosti i my. Jedinou obranu v tomto boji představoval a dosud stále představuje náš imunitní systém.

 

Cesta k nachlazení vede přes nízké teploty

       Symptomy nachlazení a léčba jsou mimo jiné poprvé popsány v egyptském Ebersově papyru, nejstarším existujícím lékařském textu napsaném v 16. století před Kristem. Název "nachlazení" začal být používán v 16. století, a to kvůli podobnosti s příznaky onemocnění objevujícího se po vystavení chladnému počasí. Tato prastará teorie byla potvrzena na začátku letošního roku na Yale University, kde se na tkáňových kulturách myší prokázalo, že nachlazení rhinovirem způsobuje horší fungování imunitního systému buněk sliznic dýchacích cest při nižší teplotě. Nižší teplota negativně ovlivňovala jejich imunitní reakci.

 

Přenos infekce a kultivační doba

       Viry mohou v prostředí sliznice či kůže přežívat velmi dlouhou dobu a z rukou se mohou přenést do očí či nosu, kde dojde k infekci. Například rhinoviry se obvykle přenáší dotykem infikovaných rukou na dalšího člověka či předměty v jeho okolí a koronaviry zase vdechnutím kapének vzduchu obsahujících virus. Nachlazení jako nejčastější lidské onemocnění postihuje ponejvíce nos, krk, plíce a je často definováno jako zánět nosní dutiny (sinusitida) a může zahrnovat i různé fáze zánět krku. Mezi symptomy nachlazení patří kašel, bolesti v krku, rýma a horečka. U oslabených jedinců pak může nachlazení vyvolat navíc (většinou vinou bakteriální superinfekce) otitidy (záněty uší až 30% případů), zhoršení astmatu, záněty horních či dolních cest nebo např. bronchopneumonii.

       Nachlazení způsobená rhinoviry či koronaviry jsou nejnakažlivější během prvních tří dnů trvání symptomů, poté možnost nákazy rychle klesá, přičemž inkubační doba je 12 - 72 hodin. Rezervoárem rhinovirů jsou horní dýchací cesty malých dětí. Po akutním onemocnění se vylučují ještě až tři týdny. Infekci získají v předškolních a školních zařízeních a onemocní častěji chlapci než děvčata. Během 1-5 dnů infekci rozšíří na rodinné příslušníky, častěji a dříve se nakazí matky dětí. Diagnostiku onemocnění jsme si schopni určit sami díky zřetelným symptomům velmi jednoduše. Nachlazení má obvykle mírný průběh a celkový zdravotní stav nemocného se zlepší během jednoho týdne.

 

Léčba

       Dosud neexistuje žádné léčivo či vakcína k léčbě běžného nachlazení způsobeného nejčastějšími patogeny, rhinoviry. Naděje však svírá s rozluštěním genomů rhinovirů, kterého dosáhli v roce 2009 američtí virologové a genetici na University of Wisconsin, což je dosud největším průlomem v této oblasti vůbec. Díky kategorizaci všech rhinovirů podle jejich "rodokmenu" do 15 skupin lze vyvinout i patřičný antivirový lék nebo vakcínu pro každou skupinu virů způsobujících nachlazení.

       V současnosti je tedy stále základem dosavadní léčby klidový režim a tlumení příznaků nachlazení. Velmi důležitý je i pitný režim (při horečce potřebujete 2-4L tekutin/den). pro zlepšení celkového zdravotního stavu se používají pouze tzv. symptomatické léky, tj. léky na snížení teploty a tlumení kašle, často v různých kombinacích i s látkami na snížení otoku v nose a krku. Preventivně se provádí na podzim očkování chřipkovou vakcínou. Také lze používat multivitaminové přípravky a produkty na podporu imunity (zejména kombinace vitaminů, stopových prvků s echinaceou, hlívou ústřičnou, rakytníkem aj.) Vzhledem k povaze onemocnění (virové) nedostanete ani při návštěvě lékaře předepsány žádná antibiotika. Lze však doplnit výše zmíněné produkty homeopatickou terapií (Oscillococcinum - lze užívat preventivně i jako lék na akutní onemocnění) nebo doplňkovou léčbou (bylinné čaje, éterické oleje do aromalamp či koupelí).

 

Rýma

       Onemocnění vyžaduje především dodržování osobní hygieny, zvláště časté měnění kapesníků a opakované mytí rukou po vysmrkání. Snížení vodnaté sekrece z nosu a také jeho obstrukce (ucpání) lze dosáhnout dekongescenčními (zmírňují otok sliznice) nosními přípravky, kterých je na trhu celá řada a jsou dostupné ve variantách pro děti i dospělé ve formě kapek či spreje. Nejtypičtějším zástupcem je xylometazolin (Nasivin, Otrivin, Olynth). Časté jsou také kombinace těchto přípravků s éterickými oleji, mentholem, hojivým panthenolem či aloí verou. Doba podávání by neměla přesáhnout 10 dní z důvodu tzv. paradoxní nosní neprůchodnosti. Léčbu rýmy lze doplnit také přípravky obsahujícími mořskou nebo minerální vodu (Sterimar, Physiomer, Quixx, Vincentka) aj.

 

Kašel

       Rozeznáváme dva hlavní druhy kašle. První je kašel hlenovitý, tzv. produktivní také je nazýván "vlhkým" pro jedho zněčné vykašlávání hlenu. K léčbě se používají tzv. expektorancia (kapky, sirup, tablety, šumivé tablety) - nejčastěji používané jsou látky typu ambroxolu (Mucosolvan, Ambrobene, Ambroxol), bromhexinu (Bromhexin), který se v organismu metabolizuje na ambroxol, a acetylcysteinu (ACC, Mucobene, Solmucol, Fluimucil), který má navíc i tzv. "mukolytický" efekt, tj. hlen rozpouštějící, což zvyšuje efekt vykašlávání. Na tento typ kašle lze doporučit i klasické bylinné či homeopatické sirupy (s obsahem jitrocele, tymiánu, mateřídoušky, v kombinacích apod.). Druhým typem kašle je suchý dráždivý kašel bez vykašlávání, který léčíme tzv. antitusiky. Typickým zástupcem antitusik je butamirát (Tusin, Sinecod) nebo levodropropizin (Levopront), jež mají dobrý efekt na léčbu akutního kašle různého původu. Pokud je kašel dráždivý a přitom mírně vlhký, lze doporučit léčivo Stoptusin, které kombinuje hned dvě účinné látky (Butamirát a Guaifenesinum). Všechna uvedená léčiva jsou dostupná jak ve variantách pro děti, tak i pro dospělé.

 

Chřipka

       Léčíme ji jen symptomatickými léky - proti horečce antipyretiky, nejlépe paracetamolem (Paralen, Panadol, Paramax aj.) nebo ibuprofenem (Brufen, Ibalgin, Nurofen), proti dráždivému kašli nekodeinovými antitusiky (Ditustat), proti hlenovitému kašli expektorancii (viz výše). Důležitý je opět klid na lůžku a po dobu nemoci pobyt doma, aby se nákaza nešířila po okolí. Vhodné je včasné a preventivní očkování! pro léčbu lze využít také poměrně širokou řadu polykomponentních přípravků obsahující v jedné tabletě jak antipyretika, analgetika, vitamin C, tak i systémově působící dekongestiva či antitusika (Coldrex, Vick, Paralen Grip, Ibalgin grip, Nurofen Grip). Tyto přípravky jsou však vhodné pouze pro dospělé, výjimku tvoří lidé s cukrovkou nebo vysokým tlakem, kterým jsou kontraindikovány.

 

       Souhrnem lze říci, že nemoci z nachlazení nás budou provázet zřejmě i nadále a stejně jako u našich předků s nimi bude bojovat náš imunitní systém. Posilujme ho tedy vhodnými přípravky, dopřejme mu klid na lůžku a nic nepodceňujme. Ani včasnou prevenci či výběr těch nejvhodnějších léčiv, se kterými vám rádi pomohou vaši lékárníci.


lekarna_left.jpg

18. 4. Valérie

Zítra: Rostislav

Návštěvnost stránek

119697