Kvetoucí stromy a byliny dokáží pylovým alergikům proměnit jarní měsíce v učiněné peklo. A i pokud máte štěstí a alergií netrpíte, jistě vás čas od času zaskočí chřipka nebo jiná vzduchem přenosná nemoc. Ve všech případech přináší řešení revoluční český vynález: roušky ReSpimask s nanovlákenným filtrem.
Na trhu lze sehnat desítek typů ústenek, s nimiž se setkáte třeba u zubaře nebo v nemocnici. Avšak většina z nich nebyla vytvořena pro ochranu uživatele, ale jeho okolí - tedy ostatních lidí - před kapénkami vylétajícími z úst při kýchání. Menší a nebezpečnější částice ani mikroorganismy ovšem vzhledem k řídkému filtru nezachytí. Pokud si tedy v pylové sezóně vezmete běžnou roušku, před alergeny v ovzduší vás neubrání.
Zlom nastal až s příchodem nového materiálu: nanovláken, která vznikla na českých univerzitách začátkem 21. století s cílem vylepšit ochranu zdraví před patogeny. Jedná se o vlákno 500-1000x tenčí než vlas, jež vytváří hustou a pevnou strukturu podobnou síti. Vyrábí se z polymerů - zkapalněných plastů, které známě z výrobků používaných každý den. Ve srovnání s ostatními textiliemi a membránami se nanovlákna vyznačují řádově kvalitnějšími filtračními schopnostmi. Pracují jako síto, avšak na mikroskopické úrovni. Oka v nanovlákenném filtru jsou tak drobná, že je okem ani nelze spatřit. Zachytávají proto i nepředstavitelně malé částečky: od bakterií a virů přes prach, pyl či spory plísní až po smog.
Právě ze spojení ústenky (speciálně tvarované, aby za všech okolností dobře seděla na obličej) a nanovlákenného filtru vznikla ReSpimask - ochranná pomůcka pro samotné nositele. Použitá nanovlákenná membrána přitom dokáže ochránit před alergeny, infekčními nemocemi i znečištěným ovzduším.
V posledních týdnech do Česka konečně se zpožděním dorazilo jaro. Pro pylové alergiky jde bohužel o obtížné období - na jejich organismus útočí pyly dřevin i bylin, přičemž koncentrace v ovzduší silně závisí na počasí. Zatímco při oteplení se množství pylu navýší, v deštivých dnech se snižuje. Lékaři proto alergikům doporučují naplánovat si venkovní aktivity krátce po dešti, kdy je vzduch nejčistší. Někdy ovšem musíte vyrazit ven i při vysoké koncentraci pylů - a právě tehdy pomůže ReSpimask. Díky zanedbatelné hmotnosti, skladným rozměrům i hygienickému balení v plastovém sáčku ji lze mít u sebe kdykoliv a kdekoliv, třeba v kapse nebo kabelce. Stačí sáček otevřít, vyjmout roušku a nasadit na obličej. Budete příjemně překvapeni prodyšností (vzduch skrz masku vzhledem k obrovskému počtu pórů ve filtru prochází bez potíží) i účinností.
Záchyt částic, potvrzený nezávislým testováním na úrovni 99,9%, oceníte i po odeznění pylového nebezpečí. Na podzim a v zimě vystaví ReSpimak účinnou hráz chřipkovým virům (stejně jako zlatému stafylokoku či viru způsobujícímu spalničky), po celý rok pak mimo vaše plíce udrží smog z komínů i automobilových výfuků. A bez obav z dráždivého prachu se s nanovlákenným štítem na obličeji můžete pustit třeba do úklidu sklepa nebo půdy.
Z těchto výhod se těší celá rodina, neboť ReSpimask je k dispozici v několika velikostech: S pro děti od 2,5 do 5 let, S+ pro děti od 5 do 10 let, a M či L pro dospělé. Existuje také speciální verze nanovlákenné roušky pro těhotné ženy. Vědci totiž dokázali, že imunita se formuje ještě před narozením, a vdechování škodlivin budoucí maminkou může tento proces narušit. Proto je třeba miminko bránit ještě předtím než se podívá na svět.
"Dospělácké" velikosti masky disponují též dalším chytrým řešením - tzv. adhezivním proužkem. Jde o samolepící pásek, kterým si lze roušku po odtržení ochranné vrstvy dočasně přichytit na kořen nosu. Právě zde se tvar obličeje člověk od člověka nejvíce liší a pod roušku tudy mohou pronikat škodlivé částice. Použitím adhezivního proužku riziku zamezíte. Sečteno a podtrženo, s ReSpimask můžete vyrazit na procházku do přírody, za sportem nebo do města na nákupy, a stále dýchat čerstvý vzduch. Jakmile vejdete do interiéru, kde si ji obvykle potřebujete sundat, stačí mezi obě poloviny adhezivního proužku vložit papírový kryt (je součástí balení). Poloviny proužku se tak k sobě nepřilepí, díky čemuž můžete roušku uschovat a použít proti alergenům či smogu i příště. Že nastal čas na výměnu roušky poznáte jednoduše - na jejím bílém povrchu se objeví žluté skvrny od pylu nebo šedé od smogu.
Nesmíme zapomenout ještě na jednu skupinu, pro kterou je efektivní ochrana dýchacích cest vůbec nejdůležitější. Jde o osoby trpící závažnými chorobami souvisejícími se sníženou úrovní imunity. patří sem pacienti s onkologickou diagnózou včetně leukémie (jejichž imunitní systém narušuje zejména chemoterapie) nebo lidé, kteří se narodili s cystickou fibrózou. Toto nebezpečné genetické onemocnění postihuje nejčastěji právě dýchací soustavu. V Česku se s ním každoročně narodí jedno dítě z přibližně 2500 až 3000.
Mezi alergiky a pacienty, kteří používají nanovlákenné ústenky takřka na každodenní bázi, často bohužel patří i ty nejmenší - děti. Jejich rodiče ve snaze nalézt to nejlepší obvykle před ReSpimask vyzkoušeli mnoho různých roušek, a proto mohou porovnávat. Jitka K. kupříkladu uvedla: "Má devítiletá dcera hned při prvním použití pronesla, že to je něco úplně jiného. Mnohem snadněji se jí v nanovlákenné roušce dýchá a lépe zvládne mít ji na obličeji i delší dobu." Podobně masku hodnotí také další maminka Iveta S.: "Syn je velmi spokojený, maska mu přesně sedí na obličeji a nikde ho nic netahá. Trpí cystickou fibrózou, ale když je doma někdo další marod, bereme si i my dospěláckou ReSpimask, abychom ho nenakazili."