Tel.: 515 238 285
Drobečková navigace

Hrušovanská lékárna > Poradenství > Nanovlákenná rouška ReSpimak: štít proti alergenům i nemocem

Nanovlákenná rouška ReSpimak: štít proti alergenům i nemocem

       Kvetoucí stromy a byliny dokáží pylovým alergikům proměnit jarní měsíce v učiněné peklo. A i pokud máte štěstí a alergií netrpíte, jistě vás čas od času zaskočí chřipka nebo jiná vzduchem přenosná nemoc. Ve všech případech přináší řešení revoluční český vynález: roušky ReSpimask s nanovlákenným filtrem.

 

Hustá a pevná síť

       Na trhu lze sehnat desítek typů ústenek, s nimiž se setkáte třeba u zubaře nebo v nemocnici. Avšak většina z nich nebyla vytvořena pro ochranu uživatele, ale jeho okolí - tedy ostatních lidí - před kapénkami vylétajícími z úst při kýchání. Menší a nebezpečnější částice ani mikroorganismy ovšem vzhledem k řídkému filtru nezachytí. Pokud si tedy v pylové sezóně vezmete běžnou roušku, před alergeny v ovzduší vás neubrání.

       Zlom nastal až s příchodem nového materiálu: nanovláken, která vznikla na českých univerzitách začátkem 21. století s cílem vylepšit ochranu zdraví před patogeny. Jedná se o vlákno 500-1000x tenčí než vlas, jež vytváří hustou a pevnou strukturu podobnou síti. Vyrábí se z polymerů - zkapalněných plastů, které známě z výrobků používaných každý den. Ve srovnání s ostatními textiliemi a membránami se nanovlákna vyznačují řádově kvalitnějšími filtračními schopnostmi. Pracují jako síto, avšak na mikroskopické úrovni. Oka v nanovlákenném filtru jsou tak drobná, že je okem ani nelze spatřit. Zachytávají proto i nepředstavitelně malé částečky: od bakterií a virů přes prach, pyl či spory plísní až po smog.

       Právě ze spojení ústenky (speciálně tvarované, aby za všech okolností dobře seděla na obličej) a nanovlákenného filtru vznikla ReSpimask - ochranná pomůcka pro samotné nositele. Použitá nanovlákenná membrána přitom dokáže ochránit před alergeny, infekčními nemocemi i znečištěným ovzduším.

 

Od jara do zimy

       V posledních týdnech do Česka konečně se zpožděním dorazilo jaro. Pro pylové alergiky jde bohužel o obtížné období - na jejich organismus útočí pyly dřevin i bylin, přičemž koncentrace v ovzduší silně závisí na počasí. Zatímco při oteplení se množství pylu navýší, v deštivých dnech se snižuje. Lékaři proto alergikům doporučují naplánovat si venkovní aktivity krátce po dešti, kdy je vzduch nejčistší. Někdy ovšem musíte vyrazit ven i při vysoké koncentraci pylů - a právě tehdy pomůže ReSpimask. Díky zanedbatelné hmotnosti, skladným rozměrům i hygienickému balení v plastovém sáčku ji lze mít u sebe kdykoliv a kdekoliv, třeba v kapse nebo kabelce. Stačí sáček otevřít, vyjmout roušku a nasadit na obličej. Budete příjemně překvapeni prodyšností (vzduch skrz masku vzhledem k obrovskému počtu pórů ve filtru prochází bez potíží) i účinností.

       Záchyt částic, potvrzený nezávislým testováním na úrovni 99,9%, oceníte i po odeznění pylového nebezpečí. Na podzim a v zimě vystaví ReSpimak účinnou hráz chřipkovým virům (stejně jako zlatému stafylokoku či viru způsobujícímu spalničky), po celý rok pak mimo vaše plíce udrží smog z komínů i automobilových výfuků. A bez obav z dráždivého prachu se s nanovlákenným štítem na obličeji můžete pustit třeba do úklidu sklepa nebo půdy.

 

Řešení pro celou rodinu

       Z těchto výhod se těší celá rodina, neboť ReSpimask je k dispozici v několika velikostech: S pro děti od 2,5 do 5 let, S+ pro děti od 5 do 10 let, a M či L pro dospělé. Existuje také speciální verze nanovlákenné roušky pro těhotné ženy. Vědci totiž dokázali, že imunita se formuje ještě před narozením, a vdechování škodlivin budoucí maminkou může tento proces narušit. Proto je třeba miminko bránit ještě předtím než se podívá na svět.

       "Dospělácké" velikosti masky disponují též dalším chytrým řešením - tzv. adhezivním proužkem. Jde o samolepící pásek, kterým si lze roušku po odtržení ochranné vrstvy dočasně přichytit na kořen nosu. Právě zde se tvar obličeje člověk od člověka nejvíce liší a pod roušku tudy mohou pronikat škodlivé částice. Použitím adhezivního proužku riziku zamezíte. Sečteno a podtrženo, s ReSpimask můžete vyrazit na procházku do přírody, za sportem nebo do města na nákupy, a stále dýchat čerstvý vzduch. Jakmile vejdete do interiéru, kde si ji obvykle potřebujete sundat, stačí mezi obě poloviny adhezivního proužku vložit papírový kryt (je součástí balení). Poloviny proužku se tak k sobě nepřilepí, díky čemuž můžete roušku uschovat a použít proti alergenům či smogu i příště. Že nastal čas na výměnu roušky poznáte jednoduše - na jejím bílém povrchu se objeví žluté skvrny od pylu nebo šedé od smogu.

 

Po ty nejpotřebnější

       Nesmíme zapomenout ještě na jednu skupinu, pro kterou je efektivní ochrana dýchacích cest vůbec nejdůležitější. Jde o osoby trpící závažnými chorobami souvisejícími se sníženou úrovní imunity. patří sem pacienti s onkologickou diagnózou včetně leukémie (jejichž imunitní systém narušuje zejména chemoterapie) nebo lidé, kteří se narodili s cystickou fibrózou. Toto nebezpečné genetické onemocnění postihuje nejčastěji právě dýchací soustavu. V Česku se s ním každoročně narodí jedno dítě z přibližně 2500 až 3000.

       Mezi alergiky a pacienty, kteří používají nanovlákenné ústenky takřka na každodenní bázi, často bohužel patří i ty nejmenší - děti. Jejich rodiče ve snaze nalézt to nejlepší obvykle před ReSpimask vyzkoušeli mnoho různých roušek, a proto mohou porovnávat. Jitka K. kupříkladu uvedla: "Má devítiletá dcera hned při prvním použití pronesla, že to je něco úplně jiného. Mnohem snadněji se jí v nanovlákenné roušce dýchá a lépe zvládne mít ji na obličeji i delší dobu." Podobně masku hodnotí také další maminka Iveta S.: "Syn je velmi spokojený, maska mu přesně sedí na obličeji a nikde ho nic netahá. Trpí cystickou fibrózou, ale když je doma někdo další marod, bereme si i my dospěláckou ReSpimask, abychom ho nenakazili."