Tel.: 515 238 285
Drobečková navigace

Hrušovanská lékárna > Poradenství > Lze podpořit imunitní systém?

Lze podpořit imunitní systém?

       Ano, lze. Odpovědi a mnohem více vám přináší článek z pera profesora Krejska, předního imunologa. Dnes je imunita předmětem široké odborné i laické diskuse, ne všechny informace jsou srozumitelné a pravdivé. Pojmout téma imunity i v obsáhlém odborném článku nelze. Proto se soustředíme na významný prvek našich životů, který máme ve svých rukou, který zásadně ovlivňuje naše zdraví a nás imunitní systém, a tím je strava.

       V současné době získáváme v medicíně stále více důkazů, že možnost ovlivnit náš zdravotní stav není pouze v rovině slov. Máme velmi konkrétní molekulární důkazy, že naše zdraví jako celek, a zvláště naše obranyschopnost, ovlivňují životní podmínky. Vědecké bádání ukazuje, že vše, co nás obklopuje a především složky, které jsou součástí naší potravy, působí na přepis mnoha genů našich buněk. Máme možnost významně ovlivňovat podle současného pohledu jeden z nejúčinnějších faktorů vnějšího světa, a to naši stravu.

       Strava na nás působí od našeho zrodu. V časném období vývoje je ničím nenahraditelnou stravou mateřské mléko. Pouze mateřské mléko obsahuje v plné míře veškeré živiny nutné pro ohromující vývoj dítěte v kojeneckém období. Pro lidi, kteří žijí ve vyspělých zemích, ke kterým lze počítat i Česko, je potrava naprosto dostupná. Výsledkem je skutečnost, že v průběhu zhruba tří generací se zcela proměnil náš jídelníček, a to ve většině případů k horšímu. Naprosto dominuje masitá strava bohatá na tuky. Chybí obiloviny, zelenina, ovoce jako zdroj vlákniny a vitaminů. Abychom měli "bezpečné potraviny", likvidujeme všechny mikroorganismy. Mezi lidmi se i cestou internetu šíří nejrůznější mýty o "prospěšnosti" nebo "škodlivosti" některých potravin, např. lepku nebo mléka. Můžeme oprávněně tvrdit, že strava, kterou přijímá většina naší populace, je nepřirozená a naše tělo na ni není připraveno. Výsledkem jsou metaboliscké problémy. V důsledku je negativně ovlivňována i obranyschopnost člověka. To je skutečnost, kterou můžeme konstatovat u většiny lidí včetně těch, kteří mají zájem svým životním stylem pozitivně ovlivňovat své zdraví. Ti se často zajímají o potravní doplňky, které by měly přispět k vybudování a udržení zdraví. Na tuto poptávku přirozeně reaguje trh obrovskou nabídkou nejrůznějších preparátů. Spotřebitelé by měli být obezřetní a zvolit takový potravní doplněk, který prokazatelně obsahuje složky pozitivně působící na metabolismus a imunitu. Tyto složky by měly být ve správných kombinacích, aby působení daného doplňku bylo skutečně komplexní. Za takový potravní doplněk můžeme oprávněně považovat preparát  IMUNOCOMPLEX®, který bude pro účely článku použit jako modelový preparát především z důvodu, že se jedná o český přípravek, jeden z výsledku grantů, na kterém se podílel i Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Ten obsahuje celou paletu biologicky aktivních látek, které mají prokazatelný vyvážený vliv na obranyschopnost. Nebude možné poukázat na všechny jednotlivé složky. Zdůrazníme pouze ty nejvýznamnější.

       IMUNOCOMPLEX® obsahuje složité cukry, které byly získány ze stěn pekařských kvasinek. Zdůrazňujeme, že se jedná o zcela přírodní zdroj, který lidstvo používá ke kvašení těsta, výrobě piva a vína po celou historii. Tyto cukry jsou nazývány jako beta-glukany a manany.

       Pro fungování imunity zdůrazňujeme především vitamin B2 a B6. Pro normální krvetvorbu a funkci nervového systému je nezbytný vitamin B12. Kyselina listová. tj. vitamin B9, je nezbytná pro vývoj nervové soustavy plodu stejně jako vitamin B1. Oba musí být přijímány s potravou, protože naše tělo je nedokáže vytvořit. V  IMUNOCOMPLEX® jsou obsaženy jmenované vitaminy spolu s dalšími v cca 25-30% doporučené denní dávky.

       Je opakovaně doloženo, že běžná strava naší populace neobsahuje v dostatečné míře zinek, sele a chrom. Je doporučováno doplňovat naši stravu o potravní doplňky s obsahem těchto prvků.

       Již jsme zdůraznili, že naše strava je v přemrštění míře bohatá na tuky. Chybí v nich především nenasycené mastné kyseliny označované jako omega-3 (např. kyselina alfa-linolenová) a omega-6 (např. kyselina gama-linolenová).

       Opakovanými lékařskými studiemi je jednoznačně prokázáno, že složení potravy převážné většiny lidí neodpovídá svými parametry požadavkům na zdravou výživu. V běžné potravě chybí především ty složky, které vyžaduje naše tělo pro optimální fungování imunitního systému a dostatečnou obranyschopnost. Součástí aktivního  životního stylu se tedy nezbytně stává i potřeba doplnit stravu o ověřené potravní doplňky, které chybějící složky dodají. Svým složením náš modelový preparát splňuje tyto požadavky.