Tel.: 515 238 285
Drobečková navigace

Hrušovanská lékárna > Poradenství > Jak přestat kouřit

Jak přestat kouřit

 

   Kouření je pro náš organismus škodlivé a způsobuje až 87% úmrtí zapříčiněných rakovinou plic.

 

   Kouření začíná psychosociální závislostí, která se později rozvine do závislosti fyzické. Oxid uhelnatý a nikotin v cigaretách způsobují, že srdce je nuceno bít rychleji než obvykle. Dochází k houstnutí krve a zvojnásobuje se riziko srdečního infarktu či mrtvice. Plíce mohou být působením chemických látek v cigaretách postiženy astmatem, pneumonií nebo také rakovinou.

   Kouření také způsobuje: 

 1. zápach z úst
 2. zažloutnutí zubů
 3. poškození chuťových receptorů
 4. zvýšené riziko vzniku rakoviny rtů, jazyka, hlasivek nebo jícnu
 5. u kuřáků je vyšší pravděpodobnost výskytu mozkového aneuryzmatu
 6. negativně ovlivňuje plodnost žen i mužů

 

 

Jak efektivně přestat kouřit?

 1. Nastavte si přesný datum - kdy přestanete kouřit, pomůže to při psychickém závazku při odučení.
 2. Vyberte si čtyři nejdůležitější důvody, proč chcete s kouřením skončit a zapište si je! - např. zlepšení svého zdraví; úsporu peněz; více energie; bělejší zuby; krásnější pleť; kvůli rodině a přátelům nebo abychom snížili riziko vzniku  mnoha nemocí.
 3. Upřesněte si, co spouští vaši chuť na cigarety - obava ze samoty; pracovní stres; potřeba na chvilku vypnout; konzumace alkoholu nebo setkání se s lidmi, kteří kouří.
 4. Jak budete bojovat s neodolatelnou chutí na cigaretu? a) nemáte co dělat s rukama? hrajte si s plastovým brčkem či mincí; b) na uvolnění - zhluboka dýchejte; c) podpořte odvykání - speciální žvýkací gumy, pastilky, náplasti.
 5. Odstraňte všechno, co vám kouření připomíná - popelníky; zápalky; zapalovače; zápachu v autě.
 6. Nebojte se požádat o pomoc - vaše nejbližší (psychická podpora); navštivte jedno ze čtyř specializovaných Center léčby závislosti na tabáku; kontaktujte poradny pro odvykání kouření.