Tel.: 515 238 285
Drobečková navigace

Hrušovanská lékárna > Poradenství > Močové cesty

Močové cesty

 

Močové cesty

       Močové cesty jsou duté orgány v našem těle, jejichž úkolem je odvádět z těla moč. Začínají v ledvinách a končí v močové trubici. V čem jsou močové cesty unikátní a důležité? Co nám hrozí při jejich onemocnění? A co můžeme při jejich onemocnění dělat? To jsou otázky, na které se budeme snažit najít odpovědi. Více informací zde.

Z čeho se skládají?

       Močové cesty obecně slouží k odvádění moči, tedy kapalného tělního odpadu, který se skládá z molekul vyfiltrovaných ledvinami z krve. Močové cesty začínají ledvinami. Základním stavebním kamenem ledvin je nefron, místo, kde dochází k filtraci moči z krve, která dále pokračuje a ústí do ledvinové pánvičky. ledvinová pánvička je takový první zásobník moči, která přechází v močovod. Močovod je tenká trubice, jejíž stěna je tvořena hladkou svalovinou, ta pomáhá moč přečerpávat z ledvin do močového měchýře. V močovém měchýři, dutém, roztažitelném orgánu hruškovitého tvaru, se shromažďuje moč. Močový měchýř obsahuje hladkou svalovinu, která je potřebná k vyprázdnění a vytlačuje moč směrem do močové trubice. Močová trubice je poslední částí močových cest a odvádí moč mimo tělo. Jako jediná obsahuje příčně pruhovanou svalovinu, kterou můžeme vědomě ovládat a která slouží k zadržování moči. Tolik tedy k základnímu a jednoduchému popisu močových cest.

 

Jaká onemocnění nám nejčastěji hrozí?

       Nejčastějším onemocněním močových cest je přítomnost pevných částic, tj. kamenů v ledvinách, močovodu, močovém měchýři či močové trubici, dále onemocnění prostaty a záněty močového měchýře.

       Přítomnost kamenů v močových cestách se odborně nazývá urolitiáza. Kameny vznikají většinou na rozšiřujících se místech a na nesmáčivé tkáni, tj. odumřelé kousky tkáně, shluky bakterií, vajíčka cizopasníků či cizí tělesa, kdy dochází ke kondenzaci či přilepení některých složek moči na tuto tkáň a postupným vrstvením vznikne kámen, který může mít od několika milimetrů až po několik centimetrů.

       Nejčastější příčinou vzniku kamenů v močových cestách je změna pH moči nebo zvýšená koncentrace kamenotvorných látek. Ke změně pH moči dochází nejčastěji z důvodu působení bakterií, které sníží rozpustnost vápníku a ten pak tvoří kameny. U této formy dochází často k infekcím močových cest. Zvýšení koncentrace látky způsobující tvorbu kamenů je většinou způsobeno poruchou metabolismu, ale někdy může být příčinou i obyčejná dehydratace, kdy dojde k zahuštění moči. Komplikací kamenů v močových cestách jsou již výše zmiňované infekce močových cest či možnost ucpání nebo uváznutí kamene  některé z části močových cest.

 

       Onemocnění prostaty (zvětšení její velikosti) se týká jen pánského pokolení, a to cca třetiny nad 50 let, poloviny nad 60 let a 90% nad 70 let. Onemocnění je velmi často pozvolné nenápadné a muži si ho velmi často ani nevšimnou. Muži zkrátka "zapomenou" jak vypadá "normální" močení a myslí si, že porucha močení patří k vyššímu věku. Z těchto důvodů nevyhledávají lékaře a onemocnění nerušeně nabývá na závažnosti.

       Základní příznaky onemocnění prostaty jsou tzv. vyprazdňovací (z tlaku prostaty na močovou trubici) a jímací příznaky, z toho, jak prostata dráždí močový měchýř. Vyprazdňovací příznaky znamenají obtížný start močení (musí se dlouho čekat, než dojde k močení), slabý proud při močení (už to není jak za chlapeckých let), bolest při močení, opětovné nutkání na močení po již provedené potřebě a hraničním příznakem je zástava močení s tím, že moč odchází z močového měchýře doslova po kapkách. Jímací příznaky znamenají časté močení i v noci, přerušované močení v krátkých intervalech a nucené či náhlé močení, které může být provázeno nechtěným únikem moči.

       Léčba a péče spočívá ve svědomitém pozorování, v používání léčivých přípravků plus rostlinných doplňků stravy a v operačním řešení.

 

       Zánět močového měchýře je částečně sezónním onemocněním, které primárně trápí ženy (až 50x častěji než muže). Hlavními důvody jsou u žen anatomicky kratší močová trubice a tím pádem daleko snazší vstup bakterií do močového ústrojí a současně anatomicky krátká vzdálenost mezi močovou trubicí a konečníkem. Nejčastější bakterií, která zánět způsobuje, je Escherichia coli, která je v zažívacím traktu těla přátelská, nicméně v močovém ústrojí nepřátelská. Hlavním vstupem bakterie do těla je močová trubice. S věkem se vznik zánětu u obou pohlaví srovná. U žen zůstávají příčiny vzniku shodné a u mužů se hlavním důvodem vzniku stává nedostatečné vyprazdňování močového měchýře, malý příjem tekutin, ochablé svalstvo v močové trubici a nedostatečná hygiena.

       Příznakem zánětu močových cest je časté a bolestivé močení. Bolest může být pálivá či řezaná směřující směrem k podbřišku. Někdy bolí celé břicho i záda. Moč je zakalená, může obsahovat i krev. Pokud dojde k horečnatým stavů doprovázeným třeba zvracením či třesem, zasáhla infekce pravděpodobně ledviny a je nutné urychleně navštívit lékaře.

       Léčba zánětu močových cest probíhá vesměs podáním léčivých přípravků ze skupiny chemoterapeutik doplněných o vhodné doplňky stravy na bázi brusinek, d-manosy či přípravky s výtažky z česneku a petržele.