Tel.: 515 238 285
Drobečková navigace

Hrušovanská lékárna > Poradenství > Dentální hygiena

Dentální hygiena

       Péče o zuby a dutinu ústní patří mezi základní hygienické návyky, které by si měl správně osvojit každý člověk již od nejútlejšího věku. O zuby je potřeba se starat již od prvních prořezávajících se zoubků přes mléčný chrup, definitivní chrup v dospívání a v dospělosti až po tzv. "třetí zuby" - tedy o zubní náhrady a protézy.

 

Ústní dutina (cavitas oris)

       Je prostor oddělený patrem od nosní dutiny a rty a tvářemi ohraničený zvenčí. Spodinu ústní dutiny tvoří jazyk připojený svaly k dolní čelisti. Zubní oblouk horní a dolní čelisti rozděluje ústní dutinu na předsíň ústní dutiny a na vlastní ústní dutinu. Vnější stěny předsíně i vlastní ústní dutiny tvoří tváře a rty.

 

Zuby (dentes)

       Slouží k rozmělňování potravy. Pro tuto funkci jsou upraveny tvarově tak, aby jimi bylo možné potravu řezat - řezáky, trhat - špičáky, dělit a rozmělňovat - zuby třenové a stoličky. Zuby jsou seřazeny do horního (eliptického) a dolního (parabolického) oblouku. Každý zub je složen z korunky, krčku, a kořene. Zub je v oblasti korunky kryt sklovinou (emailem), tvrdou bělavou tkání obsahující až 98% minerálních látek. Převážnou část zubů tvoří dentin (zubovina) připomínající strukturou kost. Dentin je velmi citlivý na vnější podněty, jako jsou tlak a teplota, proto bolí zubní kaz, který proniká až do dentinu.

       Člověku vyrůstají zuby ve dvou generacích. U dítěte se postupně prořezává tzv. dočasný (mléčný) chrup složený ze dvaceti zubů: 8 řezáků, 4 špičáků a 8 stoliček. Prořezávání začíná zhruba v šestém měsíci a končí kolem druhého roku. Definitivní chrup má třicet dva zubů: 8 řezáků, 4 špičáky, 8 zubů třenových a 12 stoliček. Náhrada mléčného chrupu chrupem definitivním začíná obvykle mezi 6. - 7. rokem a končí mezi 15. - 18. rokem. Zuby jsou nezbytné pro plné využití přijímané potravy. Potrava je mechanicky rozmělněna a promísena se slinami, tím se umožní první štěpení enzymy slin a posléze žaludečními šťávami. Sliny jsou produkovány slinnou žlázou, obsahují převážně vodu, organické látky (bílkovinu mucin, enzym ptyalin - štěpí škroby na jednoduché cukry) a anorganické látky (vápenaté, sodné, draselné a fosforečné soli, které se podílejí i na vzniku zubního kamene).

 

       Péče o dutinu ústní a chrup je velmi důležitá, protože po požití potravy zůstávají na zubech, mezi zuby i na dásních a jazyku jednak mechanické zbytky, jednak nejrůznější látky, které mohou způsobit vznik zubního plaku, při dlouhodobější nedůsledné hygieně se vytváří zubní kámen a mohou vznikat zubní kazy a záněty dásní.

 

Zásady správného čištění zubů

  • Čistit zuby pravidelně minimálně dvakrát denně již od nejútlejšího dětství krouživým pohybem, každý zub zvlášť (mělo by se čistit od dásní ke korunce zubu, nejdříve přední stranu, pak zadní a nezapomínat na kousací plošky zejména stoliček) dostatečně dlouho (alespoň 2 - 3 minuty).
  • Používat kvalitní jemné zubní kartáčky klasické nebo elektrické, velikostí, tvarem a kvalitou uzpůsobené adekvátně věku, které je potřeba po vyčištění zubů zbavit nečistot a zbytků pasty, osušit a při roztřepení vyměnit (minimálně jednou za dva měsíce). U kojenců se používají tzv. prstové kartáčky - silikonové návleky s masážními výčnělky na prst rodině, který jimi "čistí" první zoubky.
  • Nepoužívat velké množství zubní pasty (ta má pouze doplňkovou funkci, čištění zabezpečuje především kartáček), stačí jí použít pouze o velikosti hrášku a kontrolovat velikost částic v pastě, mohou způsobit narušení zubní skloviny. Udává se RDA = míra abrazivity, čím vyšší RDA, tím víc pasta působí jako peeling a škrábe zubní sklovinu (pasty s RDA nad 100 jsou již vysoce abrazivní). Používat správnou zubní pastu určenou pro danou věkovou hranici, citlivost zubů i potřebu obsahu fluoridů.
  • Nezapomínat na pravidelné čištění mezizubních prostor (mezizubními kartáčky odpovídající velikosti, mezizubní nitě voskované nebo expandující podle velikosti mezizubního prostoru) - to je hlavní prevencí paradontózy.
  • Ráno se doporučuje používat škrabku na jazyk, ze kterého očistíme bílý povlak (prodávají se buď samostatně, nebo jsou součástí zubních kartáčků).
  • Po večerním vyčištění zubů už nic nejíst, nepít slazené nápoje, určitě nejíst kyselé ovoce, malým dětem rozhodně nedávat do kojenecké láhve slazené nápoje nebo sladké dudlíky, aby "lépe spaly".
  • Na dočištění používat ústní vodu, po ní už nevyplachovat ústa.
  • U dětí i dospělých lze na kontrolu správného vyčištění doporučit používání barevných indikátorů zubního plaku (tablety lze zakoupit v lékárně nebo v prodejně s dentálními přípravky).
  • Při citlivosti zubních krčků a zvýšené kazivosti zubů používat přípravky na fluoridaci a jejich dlouhodobou ochranu alespoň jednou týdně.
  • Přes den používat žvýkačky bez cukru nejlépe s obsahem xylitolu. Ty zvyšují tvorbu slin, pomáhají čistit mezizubní prostory v době, kdy nemáte možnost použít kartáček, pomáhají udržovat svěží dech, působí preventivně proti ukládání různých látek na zubní sklovinu i na sliznicích.
  • Při používání rovnátek nebo zubních náhrad nezapomínat na jejich zvýšenou hygienu (používat tablety na čištění rovnátek i zubních náhrad, při nošení rovnátek "na stálo" používat speciální jednosvazkové kartáčky na jejich správné ošetření).
  • Při zvýšené krvácivosti dásní zvýšit denní přísun vitaminu C, používat speciální zubní pasty a ústní vody určené k prevenci proti paradontóze.
  • Nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky u lékaře dvakrát ročně (již u malých dětí se doporučuje brát je k lékaři s sebou, aby si zvykly na pravidelné ošetření chrupu).
  • Při akutních obtížích co nejdříve vyhledat odborníka.